Wybieramy krzesła do jadalni. O czym trzeba pamiętać?

Tak, to rzeczywiście dość abstrakcyjna historia, ale dzięki temu zwróciłeś lub zwróciłaś uwagę na bardzo ważny element jadalni, jakimi są właśnie krzesła. O tym, że stół jeden z najistotniejszych mebli wspomnianego pomieszczenia, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Czymże jednak były stół, gdyby nie można było wygodnie przy nim usiąść? Właśnie! Stąd też dobór wygodnych i funkcjonalnych – a przy tym pasujących do wnętrza – krzeseł, jest równie ważny. O czym należy więc pamiętać przy ich zakupie?

Krzesła „na miarę”

Jeśli ktoś zdecydował się na komplet: stół plus krzesła – nie ma problemu. Nieco bardziej skomplikowanym jest dobór krzeseł do stołu, z którym „nie były w parze”. Warto zacząć od zebrania informacji dotyczących wysokości stołu: ta informacja będzie potrzebna do tego, by odpowiednio dobrać wysokość krzeseł. W przeciwnym razie zakupione produkty mogą okazać się za niskie lub zbyt wysokie, co może spowodować dyskomfort podczas ich używania.

Drugą ważną kwestią jest preferowana szerokość krzeseł. Ustal wcześniej, ile krzeseł zamierzasz kupić i jak je rozstawić. Następnie – chociażby „na oko” – oszacuj, czy twoje plany będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości, a ściślej: czy wszystkie sztuki zmieszczą się wokół stołu.

Wygoda bardzo ważna

Z taką wiedzą śmiało możesz przejść do wyboru konkretnych modeli krzeseł. W tym przypadku dobrze kierować się przede wszystkim wygodą – przecież będziesz spędzać wiele czasu właśnie siedząc na krześle! Nic więc dziwnego, że powinno spełniać twoje oczekiwania.

Przed zakupem krzeseł do jadalni warto wcześniej rozejrzeć się po wnętrzu; w jakim stylu zostało urządzone? Jeśli rządzi tam minimalizm, to krzesła również powinny „wejść w tę rolę”. Sprawdź więc  proste, nieskomplikowane wzory wykonane z drewna lub plastiku. Możesz pokusić się o delikatne zdobienia w postaci siedzisk lub materiałowych zdobień. Dobrze sprawdzą się również ozdobne poduszki.

Jeśli z kolei jadalnia jest urządzona w stylu boho lub rustykalnym, to tutaj pozwól sobie na nieco więcej. Do drewnianych krzeseł o organicznych kształtach dodaj – utrzymane w podobnym tonie – narzuty wykonane z naturalnych materiałów lub poduchy o finezyjnym wzorze: efekt cię zaskoczy!

Ponadczasowe mogą wydawać się krzesła tapicerowane; jest w tym sporo prawdy, ponieważ – odpowiednio dobrane – mogą stać się efektownym dodatkiem do pomieszczenia. Tutaj zwróć uwagę na kolor obicia; dobrze, by znacząco nie odbiegało od kolorystyki wnętrza. Krzesła tapicerowane są o tyle problematyczne, że czasem trudno pozbyć się z nich zabrudzeń, o czym też warto pamiętać.

To oczywiście tylko kilka punktów, które mogą okazać się pomocne podczas wyboru krzeseł do jadalni. Dzięki odpowiednim zakupom wspólne, rodzinne chwile przy stole nabiorą zupełnie nowego znaczenia.