Poznaj możliwości kruszywa ogrodowego

Zakładanie ogrodu to niezwykle pracochłonne zajęcie, które wymaga również specjalistycznej wiedzy oraz wyobraźni przestrzennej. Teren zielony wokół domu można zagospodarować na wiele sposobów. Planując zieloną przestrzeń, warto wziąć pod uwagę zastosowanie kruszywa ogrodowego.

Rodzaje kruszywa

Istnieje kilka rodzajów kruszyw ogrodowych. Nazwy techniczne kruszyw ogrodowych nadających się do zastosowania na ścieżkach ogrodowych to: żwir, tłuczeń, zwornik, grys i otoczaki. Łupek, granit, marmur, sjenit, porfir, bazalt, piaskowiec to najczęściej wybierane powierzchnie kamienne.

Kruszywo ogrodowe – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Naturalne kruszywa dają nieskończone możliwości aranżacyjne, ograniczone jedynie własną wyobraźnią. Można je wykorzystać do:

  • budowy ścieżek i alejek ogrodowych,
  • wypełnienia do donic,
  • zapełnienia pustych przestrzeni pomiędzy rabatami ogrodowymi,
  • tworzenia obudów oczek wodnych,
  • skalniaków,
  • ogrodzenia — tzw. gabionów.

Kruszywo ogrodowe na nawierzchnie

Kruszywo ogrodowe najczęściej stosowane jest jako nawierzchnia. Warto wiedzieć, że aby uniknąć problemów wyrastających chwastów spomiędzy pojedynczych elementów, pod kruszywo należy zastosować warstwę geowłókniny. Ponadto kruszywo ogrodowe wymaga zastosowania obrzeży. W przypadku chodników najlepsze są frakcje 16-32 mm. Dzięki nim zapewniona będzie odpowiednia stabilność nawierzchni. Poruszanie się po tych alejkach można ułatwić, łącząc nawierzchnie z kruszywa ogrodowego, np. z płytami chodnikowymi.
Zaletą takich ścieżek jest bardzo dobra przepuszczalność wody — dzięki czemu unikamy problemu kałuż nawet po ulewnym deszczu.

Kruszywo ogrodowe na ogrodzenie

Drugim bardzo efektownym sposobem wykorzystania kruszywa dekoracyjnego w ogrodzie jest ogrodzenie. W ostatnim czasie bardzo popularnym rodzajem zabudowy stały się gabiony. Wyróżniają się one na tle tradycyjnych rozwiązań oryginalnością, a jednocześnie są praktycznymi elementami ogrodu.

Czym są gabiony? W skrócie są to kosze wykonane z siatki drucianej, które wypełnione są różnymi materiałami, najczęściej kruszywem ogrodowym, kamieniem, szkłem, drewnem.

Najlepszy sposób na aranżację ogrodu

Producenci kruszyw ogrodowych doskonale wiedzą, że są one najlepszym sposobem na aranżację zielonej przestrzeni wokół naszego domu. Firma Jadar w swojej ofercie posiada wiele pozycji, które zainteresują nawet najbardziej wymagającego Klienta. Pamiętajmy, że aranżacja ogrodu z kamienia naturalnego może być doskonałą okazją do emocjonującej przygody. Z racji tego, że kruszywa ogrodowe są dostępne w różnych frakcjach oraz szerokiej palecie kolorystycznej bez problemu możemy tworzyć kompozycje w wielu wariantach. Szeroka gama kamieni ogrodowych pozwala na zagospodarowanie zielonej przestrzeni w niecodzienny i uroczy sposób, zamieniając ogród w baśniowy świat z tysiąca i jednej nocy.

Zdecyduj się na najlepsze kruszywa dekoracyjne!

Wybór kruszywa ogrodowego wcale nie jest takim prostym zadaniem. W pierwszej kolejności należy zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów architektonicznych oraz zdecydować o stylu ogrodu, który może być tradycyjny lub utrzymany w nowoczesnej aranżacji. Niezależnie od stylu, warto kupować wysokiej jakości kamienie ogrodowe, które wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi.

Ogrodowe kruszywa dekoracyjne to doskonały wybór do każdego ogrodu, niezależnie od jego wielkości i lokalizacji. Zastosowanie kamienia naturalnego zapewnia elegancki wygląd terenu zielonego oraz tworzy spójną i harmonijną całość z pozostałymi elementami architektury ogrodowej.