Jak myć okna, aby lśniły?

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż czyste okno. To sprawia, że cały pokój wygląda jaśniej, zdrowiej i piękniej. Ale jak właściwie czyścić okna? I czego można użyć? Cóż, jestem tutaj, aby powiedzieć ci, że czyszczenie okien jest łatwe, tak długo jak stosujesz się do tych prostych wskazówek, które znajdziesz poniżej.

Jak myć okna?

Z pierwszego kurzu i brudu możesz przemyć okna (szyby) samą wodą. Ważne, aby ściereczka, którą myjesz okna, była również czysta. Możesz do tego użyć również gazy – jest miękka, więc nie musisz się martwić o porysowanie okien. Bardzo dobrze również sprawdza się pielucha tetrowa. 

Aby zebrać nadmiar wody, możesz użyć ściągaczki do mycia okien, albo przetrzeć je na sucho szmatką. 

Odkurz brud i kurz

Odkurz brud i kurz. Użyj odkurzacza bez końcówki ubijającej lub z filtrem HEPA, jeśli go masz. Jeśli nie masz filtra HEPA, użyj miękkiej szczotki do odkurzacza, aby usunąć wszystkie okruchy z parapetów, a także ewentualne pajęczyny w oknach. 

Użyj białego octu destylowanego

Ocet jest naturalnym środkiem czyszczącym. To świetny środek do czyszczenia okien, a także niedroga alternatywa dla komercyjnych środków do czyszczenia okien. Ocet jest bezpiecznym środkiem czyszczącym, dlatego śmiało możesz go stosować, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Być może nie pachnie zbyt ładnie i zapach  może być nieco drażniący, ale wystarczy dobrze wywietrzyć pokój i zastosować odświeżacz powietrza, aby usunąć niemiły zapach octu. 

Ocet również doskonale czyści lustra i brudną armaturę łazienkową.  Nie pozostawi on na nich smug, jak robią to inne rodzaje środków do czyszczenia.

Użyj gazety, aby je przetrzeć

Aby wypolerować okna, warto wykorzystać do tego stare gazety, które zwijamy w kulkę i czyścimy okna. Najpierw należy je namoczyć wodą lub spryskać środkiem do mycia okien. Gazety nie rysują okien i nie pozostawiają smug. Lepiej używać papieru gazetowego niż kolorowego po ulotkach. 

Myj okna w cieniu

Mycie okien w cieniu jest zalecane, ponieważ zmniejsza ilość ciepła, które może uszkodzić okno i sprawić, że straci ono swój blask. W zacienionym miejscu łatwiej zobaczymy ewentualne smugi, czy brudne miejsca. To sprawi, że okna na pewno będą dobrze umyte i ładnie będą lśniły. 

Czyść też ramy

Ważne jest również czyszczenie ram. Użyj miękkiej szczotki, aby usunąć z ramek wszelki kurz i brud. Do ich czyszczenia użyj tej samej ściereczki, której użyłeś do szkła.

Najważniejsze jest, aby zacząć od czystego okna i regularnie je czyścić. Jeśli twoje okna nie są czyste, nie będą wyglądały na błyszczące. Możesz myć okna również za pomocą ściereczki z mikrofibry. Materiał użyty do mycia okien musi być miękki, aby nie porysować okna. 

Podsumowanie

Jeśli chcesz zachować czyste i lśniące okna, myj je regularnie, odkurzaj kurz i brud, wycieraj gazetą (jeśli na zewnątrz nie ma liści ani innych śmieci), a na uporczywe plamy używaj białego octu. Jeśli to nie zadziała, spróbuj użyć trochę soku z cytryny rozcieńczonego w wodzie zamiast octu, ponieważ nie będzie on podrażniał wrażliwej skóry, jak to robi ocet.

One thought on “Jak myć okna, aby lśniły?

Dodaj komentarz