Poduszki do salonu – im więcej tym lepiej? Sprawdźmy, jak dobierać poduchy do wnętrz

Poduchy zapewniają wygodne podparcie podczas leniwego odpoczynku na kanapie i tworzą przytulny wystrój w domu. Nowy zestaw poduszek dekoracyjnych do salonu to jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie wnętrza bez nadwyrężania budżetu. Podpowiadamy, jak dobierać poduszki do salonu i zestawu wypoczynkowego? Czy więcej poduch zawsze oznacza lepszą dekorację?

Dekoracyjne poduszki do salonu – wyznaczniki stylu, które budują przyjemny klimat do relaksu

W wielu magazynach wnętrzarskich można natknąć się na stwierdzenie, że stos poduszek dekoracyjnych tworzy przytulny klimat w salonie. Nie do końca to prawda – w stylowej aranżacji lepiej wybrać kilka pięknie uszytych poszewek ze sprężystym wypełnieniem niż skompletować tuzin przypadkowo dobranych, kiepskiej jakości poduszeczek masowej produkcji. Od czego zacząć stylizację kanapy?

Jak ułożyć poduszki na kanapie? Jaka ilość jest optymalna?

Zacznijmy od wyboru rozmiaru i liczby poduszek. Może się okazać, że w przypadku standardowej kanapy trzyosobowej wystarczą dwie lub trzy poduszki o wymiarach 40 × 40 cm lub 45 × 45 cm. Możemy też wybrać dwie poduszki prostokątne 35 × 60 cm i jedną kwadratową 40 x 40 cm (lub odwrotnie). Większe kanapy mogą „wymagać” stosunkowo więcej poduch – jednej, trzech czy dwóch par.

Układ może być symetryczny (jedna poduszka lub para w każdym rogu kanapy) lub asymetryczny (dwie poduszki na boku, jedna na środku). Inny sposób to ułożenie z jednej strony dwóch poduszek, a z drugiej tylko jednej. Układ czterech poduszek możemy też rozłożyć regularnie na całej długości kanapy. Ważne, by na siedzisku pozostało też miejsce do siedzenia – dlatego większa liczba dekoracyjnych poduch na sofie czy wersalce nie zawsze jest trafionym rozwiązaniem. Lepiej wybrać mniej a lepszych, i zachować równowagę.

Jak dobrać kolor poduch do kanapy i ścian?

Przy doborze zestawu poduszek dekoracyjnych do salonu weźmy pod uwagę kolor kanapy, otaczających ścian i dodatków. Warto zerknąć na koło barwne. Możemy wybrać:

  • kolory dopełniające, czyli znajdujące się po przeciwległych stronach koła. Na przykład na granatowej kanapie dynamiczny kontrast wprowadzą poduchy w odcieniach rudawej ochry. Stonowaną, ciemną zieleń ożywią dekoracyjne poduszki z czerwonym ornamentem;
  • kolory monochromatyczne, czyli te same odcienie jednej barwy. Przykładowo: do fioletowej kanapy pasują trzy poduchy o różnym nasyceniu fioletu – od bladofiołkowego po śliwkowy. Układając je, możemy tworzyć interesujący efekt ombre;
  • kolory harmonijne, inaczej analogiczne, czyli znajdujące się obok siebie na kole barw. Na przykład musztardowe poduchy dekoracyjne będą dobrze wyglądać w zestawieniu zarówno z głęboką zielenią, jak i pomarańczową terakotą.

Warto też mieć na uwadze tak zwaną temperaturę barwną tekstyliów. Chłodne odcienie poduch zestawiajmy z chłodnymi kolorami otoczenia, a ciepłe z ciepłymi. W ten sposób łatwiej zachować barwną harmonię.

Jakie kolory i materiały poduch są modne?

Najmocniejszych trendem jest zwrot ku naturze. Na topie są wszelkie szarości i beże, a także ich połączenie, czyli niedookreślony odcień greige. Modne są też dekoracyjne poduszki w wyrazistszych odcieniach ziemi – od ceglastych, przez musztardowe, po wyważoną leśną zieleń.

Mile widzianym dodatkiem są welwetowe poduszki do salonu w barwach kamieni szlachetnych: szmaragdowej zieleni, rubinowej czerwieni, ametystowego fioletu czy szafirowego granatu. Do mody wracają również pastele.

W trenach dominują:

  • wzory florystyczne – od egzotycznych kwiatów po róże w prowansalskim klimacie,
  • romantyczne poduszki w stylu cottage, czyli z subtelnymi falbankami i rantami,
  • ornamentowe desenie – idealnie pasują do modnych wnętrz w stylu classic lub modern classic,
  • szewron i marokańska koniczyna – dekoracje do salonów nowoczesnych, które urozmaicą spokojne tło.

Jeśli chodzi o materiały, z których szyte są poduchy dekoracyjne, to najmodniejsze są te przypominające len z wyrazistych, naturalnym splotem. Zwłaszcza modele z plecionkami idealnie sprawdzają się jako dekoracje salonów w stylu boho. Jeśli kanapa ma przyjemną w dotyku, aksamitną strukturę możesz dobrać do niej welwetowe poduchy w różnych odcieniach.

Wskazówka: samodzielny wybór poduch nie zawsze jest łatwy. Dlatego możemy wybrać gotowe zestawy poduszek dekoracyjnych do salonu – po kliknięciu zobaczymy ogromną selekcję doskonałej jakości poduch z wypełnieniem. Dobrym pomysłem jest sięganie po różne wzory poduszek z tej samej kolekcji lub wybór gotowych zestawień.

Co ze wzorami dekoracyjnych poduch do salonu? Wybrać jednolite czy wzorzyste?

W kwestii wzorów panuje dowolność – przy wyborze kierujmy się własnym gustem, mając pod uwagę kilka poniższych kwestii.

  • Możemy mieszać wzory, jeśli jesteśmy pewni własnego wyczucia stylu. Przykładowy zestaw poduszek dekoracyjnych do salonu może składać się z poduch w paski i kratkę w tym samym stylu,
  • Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w doborze skomplikowanych wzorów, wybierzmy jeden motyw – na przykład poduchy ze wzorami tropikalnych liści zestawmy na kanapie z gładkimi poduchami w jednolitym kolorze. Unikniemy stylistycznego miszmaszu.
  • Wybierajmy różnokolorowe poduchy z uszyte tego samego rodzaju materiału. Choć zabawa fakturami też jest mile widziana. Można przykładowo zestawiać satynę z nowoczesną strukturą 3D.

Poduszki w salonie odpowiadają za przytulność wnętrza. To małe detale, które świadczą o guście mieszkańców domu. Pozwalają też w prosty sposób modyfikować styl pomieszczenia, zgodnie z obowiązującymi trendami lub sezonem. W sklepie Imgar specjaliści pomagają dobrać poduszki, zasłony i bieżniki w jednym, komplementarnym stylu. Mogą też stworzyć zestaw tekstyliów szyty na miarę. Warto się do nich zgłosić, jeśli szukamy indywidualnych, unikalnych rozwiązań dekoracyjnych do domu – mamy pewność, że wszystko będzie dobrane po mistrzowsku.