Jak skutecznie osuszać budynki i czemu to tak ważne?

Wilgoć to jedno z największych zagrożeń dla budynku. Niebezpieczeństwo dotyczy w tym przypadku zarówno samej konstrukcji, jak i osób korzystających z obiektu. Dlatego też jeśli pojawi się wilgoć, powinno się wdrożyć odpowiednie działania zaradcze. Chodzi o osuszanie, będące jednocześnie profilaktyką. W poniższym tekście wyjaśniamy, skąd bierze się wilgoć w murach i jak jej zaradzić.

Podciąganie kapilarne jako źródło wilgoci

Tak naprawdę źródeł wilgoci może być wiele. Jednak jeśli woda pojawia się w murach, przeważnie problem tkwi w podciąganiu kapilarnym. Chodzi o zjawisko podchodzenia wody z gruntu w górę budynku. Cząsteczki wody wykorzystują wszelkie, nawet najmniejsze szczeliny, aby przedostawać się do kolejnych partii budowli. Tym samym do podciągania kapilarnego dochodzi w sytuacji, gdy mury nie są odpowiednio izolowane. Natomiast skąd bierze się woda w gruncie? Może się tam znaleźć w wyniku obfitych opadów deszczu. Inną przyczyną jest bliskie położenie wód gruntowych.

Osuszanie metodą podcinania

Najlepszym sposobem na podciąganie kapilarne jest osuszanie przez podcinanie. Jest to metoda stosowana przez fachowców, wymagająca zastosowania profesjonalnego sprzętu. Jedną z firm świadczących tego typu usługę jest Prinz – osuszanie-prinz.com.pl/. Dlaczego osuszanie przez podcinanie to najlepszy wybór i na czym konkretnie polega ta metoda? O tym w dalszej części tekstu.

Osuszanie przez podcinanie to metoda, która nie tylko prowadzi do osuszenia murów, ale też zapobiega dalszemu przedostawaniu się wody w górę budynku. Innymi słowy, jest to działanie profilaktyczne, gwarantujące suchość murów nawet przez kolejne 100 lat. Osuszanie przez podcinanie to tak naprawdę tworzenie nowej izolacji. Nazwa metody jest konsekwencją pierwszego etapu działań, czyli podcięcia murów. Poziome przecięcie jest niezbędne, aby móc umieścić w murze płytę izolacyjną. Jest to płyta z tworzywa sztucznego, której najważniejszą właściwością jest nieprzepuszczalność dla wody. Warto pamiętać, że w płycie izolacyjnej trzeba umieścić kliny, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do osiadania budynku.

Hydroizolacja hamuje przepływ wody, zapobiegając niszczeniu murów i powstawaniu grzyba. Aby uzyskać najwyższą skuteczność, warto przeprowadzić izolację już na poziomie fundamentów. W takiej sytuacji woda nie pojawi się nawet w wyższych częściach budynku.

Czym grozi zwlekanie z osuszaniem?

Nie ma wątpliwości, że gdy pojawi się wilgoć, osuszanie powinno zostać przeprowadzone jak najszybciej. Czemu to tak ważne? Rzecz w tym, iż wilgoć powoduje stopniową degradację konstrukcji. Jednak to jeszcze nie wszystko, otóż wilgoć pośrednio zagraża również ludziom. Cząsteczki wody w murach tworzą środowisko przyjazne rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Poza bakteriami i wirusami rozwija się również grzyb. Zarodniki grzyba są bardzo groźne dla ludzkiego organizmu. Długotrwałe przebywanie w budynkach, w których poziom wilgoci jest wysoki, a w efekcie występuje grzyb, grozi poważnymi chorobami między innymi układu oddechowego i układu krążenia.