Salon z aneksem kuchennym - o czym warto pamiętać? - 1 2025

Salon z aneksem kuchennym – o czym warto pamiętać?

Wbrew pozorom często centrum naszego codziennego życia jest kuchnia. To tutaj przygotowujemy i zjadamy posiłki, rozmawiamy, planujemy czas. Coraz częściej kuchnia pełni rolę pokoju dziennego, stąd m.in. duża popularność salonów z aneksem kuchennym. Jak urządzić taką przestrzeń i co może okazać się pomocne przy remoncie bądź wykończeniu?

Połączenie pokoju dziennego z kuchnią może mieć wiele praktycznych zalet. W mniejszych mieszkaniach to znakomity sposób na oszczędność miejsca. Aneks kuchenny świetnie sprawdza się również podczas spotkań towarzyskich, kiedy potrzebny jest dostęp zarówno do przestrzeni wypoczynkowej, jak i kuchennej. Poznaj sposoby na aranżację tej przestrzeni. Zainspiruj się kreatywnymi pomysłami i znajdź stylowe rozwiązanie do własnego domu bądź mieszkania.

Dwa pomieszczenia w jednym – jak zaplanować salon z aneksem

Czasami wystarczy pozbyć się jednej ściany, żeby uwolnić w swoim domu przestrzeń. Aneksy kuchenne idealnie sprawdzą się zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy przestrzeni jest niezwykle cenny. Na wstępie wspomnieliśmy o plusach takiego rozwiązania, ale jeszcze zanim zrezygnujesz ze ściany oddzielającej kuchnię od salonu, warto pomyśleć o praktycznym wymiarze takiego układu. Przede wszystkim w codziennym życiu istnieje obawa, że funkcje obu pomieszczeń będą się wzajemnie przenikać. W salonie będziemy np. obierać warzywa, a w kuchni oglądać telewizję. Dlatego większość projektów salonów z aneksem zaleca przynajmniej symboliczne oddzielenie przestrzeni kuchennej od wypoczynkowej. Jak to zrobić?

Stół i wyspa kuchenna

Najprostszym rozwiązaniem będzie stół jadalny. W tradycyjnych wnętrzach stół jest domeną zarówno salonu, jak i kuchni, dlatego będzie naturalną granicą między obiema częściami pomieszczenia. Jeśli jednak brakuje w pokoju miejsca na obszerny stół i krzesła, być może bardziej kompaktowym rozwiązaniem będzie wyspa kuchenna. Tego typu mebel bez problemu dopasujesz pod względem stylu i rozmiaru do swojego salonu z aneksem. To funkcjonalna opcja zwłaszcza w wyjątkowo małej kuchni, gdzie brakuje np. blatu roboczego. Wówczas blat wyspy może pełnić tę rolę.

lamele aneks kuchenny inspiracje

Lamele w kuchni

Ciekawym pomysłem do fizycznego oddzielenia części kuchennej od salonowej może być wykorzystanie lameli w kuchni. Lamele drewniane bez trudu dopasują się do każdego rodzaju wnętrza, stanowiąc zarówno ozdobę przestrzeni, jak i praktyczne oddzielenie. Lamele oddzielające salon od kuchni ma kilka atutów. Montaż lameli jest stosunkowo prosty, dlatego jeśli zdecydujesz się na zastosowanie lameli, nie musisz przeprowadzać od razu gruntownego remontu. Lamele dekoracyjne będą stanowić wyraźną granicę pomieszczeń, ale jednocześnie zapewniać swobodny dostęp światła do części kuchennej, a także nie będą utrudniać np. rozmowy między osobami przebywającymi w obu częściach pomieszczenia.

Ponadto drewniane lamele w kuchni mogą również pełnić praktyczną rolę. Drewniane lamele umożliwiają przytwierdzenie do nich różnego rodzaju uchwytów czy wieszaków, na których możesz zamontować co tylko zechcesz. Mogą to być funkcjonalne elementy wyposażenia kuchni bądź dekoracje. Znajdź lamele do własnej kuchni na lameo.pl.

Lamele ścienne, czyli jak wydzielić strefę kuchenną

Lamele do kuchni mogą pojawić się także jako klasyczne drewniane lamele ścienne, czyli listwy dekoracyjne. Bez względu na to czy będzie to wspólna ściana kuchni i salonu czy też ścianka działowa, lamele zamontowane na ścianie będą ciekawym pomysłem aranżacji wnętrz i optycznego rozdzielenia przestrzeni kuchennej od wypoczynkowej. Panele akustyczne do kuchni przydadzą się także do zniwelowania odgłosów z zewnątrz.

Dlaczego lamele w kuchni to dobre rozwiązanie? Lamele ścienne idealnie nadają się do montażu dodatkowych elementów, jak półka czy szafka. W przypadku lameli można między nimi umieścić także oświetlenie LED, a wiadomo jak ważne jest odpowiednie światło podczas pracy w kuchni. A styl i kolor drewna? Drewniane listwy sprawdzą się przede wszystkim w klasycznych wnętrzach. Pamiętaj jednak, że wówczas kuchnia powinna być dobrze doświetlona światłem dziennym, ponieważ lamele drewniane, zwłaszcza w odcieniach dębu czy orzecha mogą zaciemniać otoczenie. W nowoczesnych, industrialnych mieszkaniach być może efektowniejsze będą lamele aluminiowe, które dopełnią klimatu wnętrza. Lamele w kuchni mogą być wykonane także z płyty MDF, jednak takie lamele sprawdzą się w miejscu, gdzie nie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą czy parą wodną.

drewniane lamele do salonu z aneksem kuchennym

Nie bój się montażu lameli na suficie!

Oddzielenie aneksu kuchennego od salonu nie musi mieć miejsca wyłącznie na ścianie. Równie ciekawy charakter wnętrza można uzyskać, montując lamele na suficie, np. nad stołem jadalnianym. Taka dekoracja sufitu nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu dłużej zachowa nienarusząną estetykę. Oczywiście odradzamy w tym przypadku lamele białe, ale już czarne lamele czy kolory naturalnego drewna będą idealnym rozwiązaniem. Tego typu lamele doskonale sprawdzą się w stylu rustykalnym czy minimalistycznym stylu skandynawskim.

Jak widać aneks kuchenny można wykończyć na wiele różnych sposobów. Znajdź pomysł, który sprawdzi się w Twoim wnętrzu.