Jesteś w posiadaniu starych drewnianych mebli? Nie musisz ich wyrzucać! Dużo osób decyduje się na odnowienie takich elementów wyposażenia. Nie obejdzie się tutaj jednak bez malowania. Do tego zadania dobrze nadają się zaś farby akrylowe. Dlaczego? Jak należy odpowiednio przygotować powierzchnię, a potem właściwie wykonać malowanie? Sprawdź to w poniższym poradniku!
Dlaczego należy regularnie malować drewno?
Zazwyczaj osoby zainteresowane tym zagadnieniem zwracają uwagę na kwestie estetyczne. Rzeczywiście, dzięki prawidłowo wykonanemu malowaniu można przywrócić drewnianym meblom dawny wygląd. Tym sposobem m.in. odpowiednio wyeksponujesz naturalną prezencję elementów drewnianych. Dzięki malowaniu można skutecznie zamaskować wszelkie nierówności i ubytki, które pojawiają się po pewnym czasie użytkowania. Spora liczba dostępnych produktów i kolorów daje zaś duże pole do manewru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. zastosować różne barwy, które wpłyną na to, że odświeżone zostaną nie tylko same elementy drewniane, ale także całe pomieszczenia.
Malowanie drewna ma duży wpływ na żywotność posiadanych elementów. Dzięki temu można np. zabezpieczyć ten materiał przed opadami atmosferycznymi, wilgocią, promieniowaniem słonecznym itp. Ważne jest również zapobieganie rozsychaniu się drewna. Nie każdy wie, ale regularne wykonywanie tego zadania chroni elementy drewniane przed grzybami, owadami i rozmaitymi drobnoustrojami. W ten sposób można również zabezpieczyć posiadane rzeczy przed zabrudzeniami, czy kurzem.
Eksperci zaznaczają, że malowanie poprawia parametry użytkowe drewna. Chodzi tutaj przede wszystkim o twardość, odporność i wytrzymałość na rozmaite czynniki.
Dlaczego warto zdecydować się na farby akrylowe?
Do wyboru mamy różnorodne produkty, takie jak farba akrylowa marki Dulux. Dlaczego warto zdecydować się na farby akrylowe? Są to powłokotwórcze substancje na bazie żywic poliakrylowych (stanowiących ich spoiwo) i wody (rozcieńczalnik). Jeśli malowanie zostanie przeprowadzone prawidłowo, to możemy liczyć na skuteczne zabezpieczenie struktury danego materiału, a także na odpowiednie walory wizualne. Farby akrylowe są polecane, jeśli zależ nam na tym, aby utrzymać pomieszczenie w określonej stylistyce. Może to być np. aranżacja rustykalna, czy skandynawska, która zdobywa coraz większą popularność.
Bardzo ważna jest wysoka trwałość kolorów. Po odpowiednio wykonanym malowaniu intensywne odcienie nie wyblakną, nawet jeśli będą narażone na działanie promieni słonecznych. Farba akrylowa dobrej jakości tworzy solidną i wytrzymałą powłokę, która jest też odporna m.in. na szorowanie.
Farby akrylowe Dulux charakteryzują się delikatnym i niedrażniącym zapachem (są wodorozcieńczalne). dzieci. Na uwagę zasługuje również ich wydajność. Jakie produkty marki Dulux są obecnie szczególnie popularne? W tym gronie znajdują się m.in. farby Dulux Rapidry. Cechują się one m.in. dużą wydajnością (16 m²/l), relatywnie krótkim czasem schnięcia (od 2 do 4 godzin), trwałą powłoką i uniwersalnością (produkt można zastosować np. do okien, drzwi, półek, szafek itd.).
Jak należy przygotować drewniane powierzchnie?
Przed rozpoczęciem prac należy precyzyjnie usunąć drzazgi i poprzednie powłoki zastosowanego lakieru oraz farby. Jest to szczególnie ważne, kiedy zaczynają one pękać lub się łuszczą. Czym usuwać poprzednie warstwy farb z drewna? W tym celu dobrze sprawdzi się papier ścierny.
Ważne jest także dokładnie przeprowadzone szlifowanie, które sprawi, że powierzchnia drewniana będzie odpowiednio zmatowiona. Ewentualne rysy powinny być wygładzone. Po przeprowadzeniu takich prac należy oczyścić powierzchnię z wszelkich pyłów (można zastosować odkurzacz).
O czym pamiętać w czasie samego malowania drewna?
Jednym z walorów farb akrylowych do drewna jest na pewno łatwość malowania. Wszystko dlatego, że emalię można prosto i równomiernie rozprowadzić na danej powierzchni. Pamiętaj o tym, aby zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Polecane są tutaj np. wałki welurowe i pędzle z włosia syntetycznego.
Jak malować elementy drewniane? Na początku należy nakładać farbę w trudno dostępne miejsca (są to m.in. rogi) przy pomocy małego pędzla. Potem możesz przystąpić do malowania większych powierzchni (przyda się tutaj wałek). Jeśli chcesz nałożyć np. dwie warstwy farby, to poczekaj, aż pierwsza wyschnie w 100%, a dopiero potem przystąp do kolejnych prac.
Warto zapoznać się z kartą techniczną danego produktu. Dzięki temu dowiesz się więcej m.in. na temat czasu schnięcia farby (przed nałożeniem kolejnej warstwy), wydajności, liczby warstw, rozcieńczalnika, przygotowania wyrobu, podłoża, jak i samego malowania.