Pomysły na świąteczne porządki, które ułatwią Ci pracę

Zanim zasiądziesz do świątecznego stołu, czeka Cię mnóstwo przygotowań: zakupy, gotowanie i sprzątanie. Ten ostatni obowiązek jest chyba najmniej lubianym. Trudno znaleźć kogoś, kto lubi ścierać kurze, robić porządki w szafach i myć podłogi. Tak już niestety jest, że okres przedświąteczny to jednak czas gruntownych porządków. Jak sobie je ułatwić, by ze wszystkim zdążyć? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Od czego zacząć świąteczne porządki

Świąteczne porządki wcale nie muszą być straszne. Pod warunkiem, że wszystko dokładnie zaplanujesz i rozplanujesz. Niech ten plan będzie jak najbardziej konkretny i szczegółowy. Co to oznacza w praktyce? Najlepiej rozłóż wszystko na dni, a nawet na tygodnie. W swoim harmonogramie możesz uwzględnić również rzeczy, z którymi na pewno chcesz zdążyć i takie, które zrobisz, jeśli wystarczy Ci czasu.

4 sprawdzone sposoby na świąteczne porządki

Kiedy już wiesz, od czego zacząć, poznaj nasze patenty na świąteczne porządki, dzięki którym zaoszczędzisz czas.

Zastanów się, co możesz zrobić wcześniej

Sprzątasz na koniec, bo obawiasz się, że do Świąt coś zdąży się pobrudzi? Spokojnie, są takie miejsca, w którym możesz zrobić porządek nawet na 2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą. Przykład? Wycieranie kurzu z trudno dostępnych miejsc, mycie szafek kuchennych w środku, porządkowanie ubrań, czy pranie zasłon i firan. Dzięki temu, część zaplanowanych prac wykonasz wcześniej i na spokojnie wszystko przygotujesz.

Sprzątaj od góry do dołu

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, sprzątaj mądrze. Zacznij od górnej części każdego z pomieszczeń. Przykładowo, zanim umyjesz okna, pozbądź się zabrudzeń i kurzu z sufitu; zanim weźmiesz się za mycie wanny lub prysznica, wyczyść dokładnie fugi i kafelki. Jeśli zachowasz odpowiednią kolejność, miejsca, które wysprzątałeś wcześniej, nie brudzą się przy myciu kolejnych. Dzięki temu unikniesz dodatkowej, i co tu dużo mówić, niepotrzebnej pracy.

Podziel zadania

Kto powiedział, że wszystko musisz robić sama? Jeśli każdy domownik zajmie się czymś innym, pracy będzie o wiele mniej. Nie mamy tu na myśli jedynie dorosłych. Nawet kilkuletnie dzieci mogą wykonać proste prace, takie jak np. pozbycie się kurzu z mebli czy uporządkowanie rzeczy w swoim pokoju. Pamiętaj jednak, by dostosować rodzaj porządków.domowych do wieku dziecka. Inaczej Twoja pociecha może sobie nie poradzić, a Ty będziesz mieć jeszcze więcej pracy.

Sprzątaj na bieżąco

Z małego nieporządku robi się wielki bałagan. Dlatego staraj się, by cała rodzina na bieżąco po sobie sprzątała. Zasada jest prosta — chodzi o to, by od razu odkładać rzeczy na swoje miejsce, ścierać powstałe plamy, czy pozbierać to, co akurat się rozsypało. Jeśli zobaczysz, że w domu jest w miarę czysto, będzie Ci o wiele łatwiej zabrać się za generalne porządki; znajdziesz czas na to, by oddać lub wyrzucić niepotrzebne rzeczy i na to, by dekodować z dziećmi pierniki.

Pomysły na świąteczne porządki — podsumowanie

A co możesz zrobić, jeśli do Świąt zostało już niewiele czasu. Posprzątaj tylko te miejsca, które są na widoku. Mierz siły na zamiary. Nie ma sensu zarywać nocy, by Twój dom lśnił czystością. W Świętach chodzi bowiem o to, by się nimi cieszyć i spędzić je razem z najbliższymi. Twój czas i poczucie bezpieczeństwa może być dla nich najlepszym prezentem. Dlatego zastanów się nad ubezpieczeniem domu lub mieszkania.